fbpx

6 dalykai, kuriuos verta žinoti perkant pūkines striukes ir pūkinius miegmaišius

Pūkinės striukės

Ne veltui egzistuoja pasakymas lengvas kaip pūkas… Apatinės, labai smulkios ir purios paukščių plunksnos ne tik užtikrina, kad pūkų užpildas yra lengviausias iš egzistuojančių rinkoje, bet ir šilčiausias. Kadangi tokio šilumos ir svorio santykio kol kas negali pasiūlyti joks kitas užpildas, pūkinės striukės ir pūkiniai miegmaišiai itin populiarūs tarp keliautojų, žygeivių su kuprinėmis, alpinistų, kuriems svarbus kiekvienas gramas.

Pūkinių užpildų gamyboje naudojami ančių ir žąsų pūkai, pasižymintys trimate struktūra – iš kiekvieno stiebelio įvairiomis kryptimis atsišakoja smulkios pūkinės gijos, tarp kurių susidaro oro kišenėlės, kuriose sulaikomas oras – puikus šilumos izoliatorius. Iki čia viskas aišku ir paprasta, tačiau ne visų pūkinių drabužių ir miegmaišių pūkų kokybė, taigi ir kaina, vienoda. Yra keletas dalykų, kuriuos vertėtų žinoti renkantis pūkinį gaminį, kad įsigytumėte būtent tai, ką norite ir už kokybę atitinkančią kainą.

Pūkinės striukės Pūkiniai paltai Lukla
Vienodo svorio, bet skirtingo purumo pūkų tūris

Purumas (angl. Fill Power). Pirmiausia ketindami įsigyti pūkinę striukė ar pūkinį miegmaišį sutiksite anglišką terminą Fill Power, kuris reiškia pūkų purumą, kartais dar verčiamą stangrumo koeficientu. Šis rodiklis apibrėžia kokį tūrį (kubinių colių) užima standartinis svoris (viena uncija pūkų). Renkantis pūkinius gaminius šis skaičius labai svarbus, nes jis tiesiogiai susijęs su gaminio šilumos ir svorio santykiu. Kuo jis (kokybiškų pūkinių gaminių paprastai nuo 550 iki 900), didesnis, tuo pūkas puresnis, savyje turi daugiau oro ir todėl geriau sulaiko šilumą bei yra geriau suspaudžiamas. Paprastai galioja taisyklė – kuo purumo koeficientas didesnis, tuo gaminys šiltesnis, tačiau taip pat reikia atsižvelgti ir į naudojamų pūkų užpildo svorį.

JAV ir Europos pūkų purumo standartai šiek tiek skiriasi, bet principas išlieka tas pats – imamas standartinis kiekis (JAV – 1 uncija (28 gramai), Europoje – 20 gramų) pūkų, jie yra sudedami į standartinio dydžio cilindrą ir ant jo viršaus uždedamas standartinio svorio dangtis, kuris slegia pūkus iki tam tikro tūrio ( 600,650,700,800 ar net 1000) – taip gaunamas pūkų purumo rodiklis.

Svoris. Kalbant apie svorį kalbame apie pūkinės striukės ar pūkinio miegmaišio svorį, kurį dažnai lemia ir pūkų užpildo svoris. Logiška, kad kuo didesnis užpildo svoris, tuo šiltesnis galutinis gaminys, tačiau tokiu būdu didėja ir bendras gaminio svoris bei mažėja kompresiškumas. Pavyzdžiui, pūkinė striukė, užpildyta 650 purumo koeficiento pūkais, sveriančiais 330 g bus tokia pati šilta kaip striukė, kurios pūkų purumas 800, o užpildo svoris – 120 g, tačiau pirmosios pūkinės striukės svoris bus didesnis ir sulankstyta ji užims daugiau vietos. Taigi jei vykstate pas Kalėdų Senelį į Laplandiją žiemą, pirkite tokią, kurios ir purumo koeficientas, ir užpildo svoris kuo didesni, ir neprašausite.

Sudėtis.  Kaip jau minėta, kokybiškų pūkinių pūkų užpildas gaunamas iš ančių ir žąsų pūkų. Jis vertinamas labiausiai, nes tiek vieni, tiek kiti yra vandens paukščiai, gyvenantys šaltuose kraštuose, todėl jų pūkas pritaikytas šildyti ir atlaikyti sudėtingas sąlygas. Šių dviejų rūšių pūkai vertinami praktiškai lygiavertiškai, nors kartais žąsų, kaip didesnių paukščių pūkai yra laikomi puresni, savyje sulaikantys daugiau oro ir prestižiskesni nei ančių, todėl ir kainuoja brangiau. Tai ypač matyti antklodžių ir pagalvių rinkoje, kur žąsų pūkai yra aukščiausios kokybės sinonimas. Pūkinių drabužių rinkoje ančių ir žąsų pūkai turi panašią vertę. Be to, ar užpildas iš ančių ar žąsų pūkų, dar svarbu žinoti, kokį procentą jame sudaro plunksnos. Plunksnos suteikia užpildui tvirtumo, palaiko jo formą, tačiau didina svorį ir mažina šilumos izoliaciją, todėl kokybiškame užpilde jų turėtų būti kuo mažiau. Pavyzdžiui, kokybiškų pūkinių striukių užpildo santykis turėtų būti ne mažesnis nei 80% pūkų ir 20% plunksnų. Dar geriau, jei toks santykis – 85–90% pūkų ir tik 15–10% plunksnų. Tokį santykį dažniausiai siūlo kokybiškos turistinės įrangos ir drabužių gamintojai – „Marmot“, „Montane“, „Rab“ ir kt.

Pūkinės striukės Pūkiniai paltai Lukla

Kilmė. Kalbant apie pūkų kilmę, turima galvoje, ne šalis, kurioje auginami paukščiai, o būdas, kaip gaunami pūkai. Šiuo atveju kilmė nurodo, ar gaunant pūkus buvo laikomasi etikos normų ir paisoma žiauraus elgesio su gyvūnais draudimų. Didieji rinkos žaidėjai savo iniciatyva ir skaidriai laikosi pūkų kilmės ir atsekamumo reikalavimų ir perka pūkus iš sertifikuotų ir patikrintų gamintojų, užtikrinančių, kad pūkai gaunami tik iš paukščių, auginamų maisto pramonei ir nupešami tik juos paskerdus. Etiškų pūkų naudojimą reglamentuoja tarptautinis standartas RDS (angl. Responsable Down Standard). Organizacija „Textile Exchange“ šį standartą pradėjo kurti 2014 m., bendradarbiaudama su tekstilės pramonės gamintojais, gyvūnų teisių grupėmis ir mažmeninės prekybos atstovais, kol jį ištobulino iki dabartinio varianto. Standartas nėra teisiškai privalomas, tačiau nurodo, kokius griežtus reikalavimus visoje pūkų tiekimo grandinėje privalo atitikti tiekėjai ir pūkinius gaminius parduodantys gamintojai, norėdami jį atitikti ir gauti RDS žymėjimą. Suinteresuoti gamintojai kviečiasi trečiųjų šalių auditorių – sertifikavimo komisiją, kuri lankosi gamyklose ir fermose, kalbasi su darbuotojais, vertina higienos sąlygas ir įsitikina, kad paukščiai laikomi priimtinomis sąlygomis. Už kiekvieno RDS logo slepiasi ilgas visų grandinės etapų vertinimo procesas. RDS standarto svetainėje galite pasitikrinti, ar jus dominančio gaminio gamintojas šio standarto laikosi.

Pūkinės striukės Pūkiniai paltai Lukla
Tokiu ženklu žymimi patikrinti ir atsakingų pūkų standartą atitinkantys gamintojų produktai.

Impregnavimas. Natūralus pūkas yra jautri medžiaga, nes praradęs purumą ir savo tūrį, nustoja šildyti. Didžiausias pūkų priešas, kenkiantis jo terminėms savybėms, yra drėgmė. Sušlapęs pūkas suglemba ir susigumuliuoja, todėl nebetenka oro kišenėlių, o vanduo šilumą atiduoda 25 kartus greičiau nei oras. Be to, sudrėkęs pūkas tampa sunkesnis ir prasčiau kvėpuoja, todėl su sudrėkusiais pūkiniais drabužiais ar sušlapusiame pūkiniame miegmaišyje jausite šaltį, drėgmę ir diskomfortą. Dažniausiai, siekiant apsaugoti pūkus nuo drėgmės, jie, kaip ir viršutinis, juos dengiantis audinys, yra impregnuojami. Naudojamos DWR (Durable Water Repellency) – vandens atstūmimo ir  pūkų apsaugos technologijos, kurių tikslas kuo ilgiau apsaugoti pūką nuo drėgmės. Pavyzdžiui, kompanija „Marmot“ savo gaminių pūkus impregnuoja „DownDefender“ pūkų impregnavimo technologija, kuri užtikrina, kad lyginant su neimpregnuotais pūkais ja apdoroti pūkai išlieka sausi 10 kartų ilgiau, 150% puresni drėgmės sąlygomis ir 30% greičiau džiūsta. Pūkas jo paruošimo metu molekuliniu lygiu padengiamas specialia danga, kuri išlieka efektyvi net po 20 skalbimų, o pats pūkas ilgiau tarnauja. Todėl pirkdami gaminius įsitikinkite, kad pūkas yra apdorotas jį nuo drėgmės, o kartu ir susidėvėjimo, saugančia technologija. Būtina žinoti, kad vandens atstūmimo savybes ir impregnavimą karts nuo karto reikia atnaujinti specialiomis priemonėmis.

Pūkinės striukės Pūkiniai paltai Lukla

Priežiūra. Pūkai nemėgsta ne tik drėgmės, bet ir purvo ar kitų medžiagų, kurios gali prasiskverbti pro audinį ir po truputį „užkimšti“ pūko oro tarpus, todėl jis prasčiau šildys. Geriausias būdas pūką išvalyti – naudoti specialias pūkinių gaminių priežiūrai skirtas skalbimo priemones – pavyzdžiui, „Nikwax Down Wash Direct“. Jos, kitaip nei įprastinės skalbimo priemonės, kurių likučiai gali pakenkti pūko terminėms savybėms, ne tik jį išvalys, bet ir suteiks pūkams pakartotinį impregnavimą.

Gera žinia ta, kad pūkines striukes, pūkinius paltus ir miegmaišius paprastai galima skalbti per priekį pakraunomoje skalbyklėje ( po vieną ar du pūkinius drabužius, gerai išvalant skalbyklės stalčiuką, kad neliktų įprastinio skalbiklio likučių, kurie galėtų paveikti pūko purumą). Bet kuriuo atveju, visada prieš skalbdami gerai perskaitykite gaminio priežiūros instrukcijas. Paprastai rekomenduojama pūkinius gaminius skalbti skalbimo mašinoje 30 C temperatūroje, švelniu režimu ir užsegus visus užtrauktukus ir naudojant papildomą skalavimą. Ir nevalykite gaminių su pūkiniu užpildu cheminiu būdu – rizikuojate sugadinti drabužio formą, pažeisti pūko ir audinio struktūrą, pūkai gali pradėti lįsti pro audinį. Išskalbę nepamirškite pūkų gerai išdžiovinti (šis variantas galioja ir pūkams sudrėkus natūraliomis sąlygomis – svarbiausia, kad jie sėkmingai grįžtų į sausąją būseną ir kuo greičiau).

Jei gaminio skalbimo instrukcija leidžia, naudokite švelnų skalbyklės išsukimo/gręžimo ciklą, galite išsukti net ir keletą kartų iš eilės, kaskart padidindami sukimo ciklo intensyvumą (kai kuriems gaminiams gali būti nurodyta nenaudoti išsukimo/gręžimo ciklo). Galima džiovinti ir kuo didesnėje būgninėje džiovyklėje, įdedant keletą teniso arba specialių skalbimui skirtų kamuoliukų, kad pūkai nesukristų ir nesusimestų krūvelėmis. Kai pūkai pradės džiūti ir striukė pradės įgauti savo formą, rekomenduojami per kiekvieną patikrinimą striukę švelniai papurtyti, taip tolygiau paskirstant pūkus. Po džiovinimo gaminį pakabinkite ir leiskite jam išsivėdinti. Jei džiovinote be kamuoliukų, pūkus gerai iškedenkite rankomis. Tiek striukėms tiek miegmaišiams džiovinimo ciklą gali reikti kartoti kelis kartus, kol gaminys bus visiškai sausas. Kai gaminys jau nebe pirmos jaunystės ir jį reikia iš naujo impregnuoti,tai galima padaryti dar kartą išskalbiant gaminį kartu su „Nikwax Down Proof“ ar panašiu impregnantu.  

Pirkdami pūkinius gaminius (pūkines striukes, pūkinius paltus ar pūkinius miegmaišius) atminkite, kad kuo pūkas puresnis, tuo jis šiltesnis, nes jo reikia mažiau, tačiau kuo užpildo daugiau, tuo daugiau ir šilumos, todėl būtina atsižvelgti ir į purumo, ir į svorio kriterijus. Kuo šie parametrai geresni, tuo geresnė kokybė ir aukštesnė kaina. Papildomi veiksniai – etiška pūkų kilmė, pūkų ir plunksnų santykis, impregnavimo technologijos ir pan. taip pat prideda kokybės, o kartu ir kelia gaminių savikainą. Įsigiję kokybišką produktą, nepamirškite palepinti jo atitinkama priežiūra – skalbti specialiu skalbikliu ir karts nuo karto iš naujo impregnuoti. Taip jo šiluma džiaugsitės kur kas ilgiau.

Mūsų parduodamas pūkines striukes ir paltus galite rasti čia:

➡️ Moterims

➡️ Vyrams

Mūsų parduodamus pūkinius miegmaišius galite rasti čia.