fbpx

Kaip išsirinkti turistinį kilimėlį kelionėms ir stovyklavimui?

Turistiniai kilimėliai

Sveiki keliautojai,

Savijauta kelionės metu labai priklauso nuo kokybiško miego. Keliaujant su palapine, būtinas geras turistinis kilimėlis, kuris suteiktų ir komforto ir šilumos, tam kad gerai išsimiegotume.
Užėjus į turizmo prekių parduotuvę, galva gali apsisukti nuo kilimėlių gausos – įvairių dydžių, spalvų, formų ir skirtingų konstrukcijų. Tad kaip gi išsirinkti tinkamiausią sau?

Pradėkime nuo to, kokių tipų gali būti turistiniai kilimėliai. Pagal savo konstrukciją ir panaudotas medžiagas, turistiniai kilimėliai skirstomi į:


Paprastus, nepripučiamus
Savaime prisipučiančius
Pripučiamus

Turistinis kilimėlis

Paprasti kilimėliai – Gali būti pagaminti iš įvairiausių medžiagų – sintetinės gumos, PE (putų polietileno), EVA (Ethylene-vinyl acetate) ar kitų medžiagų, kurių esmė – uždaros oro celės. Panašu į poroloną, tačiau suspaudus, oras negali išeiti iš šios medžiagos vidaus. Nuo panaudotos medžiagos priklausys ir kilimėlio svoris bei atsparumas.

Antras šių kilimėlių aspektas – paviršiaus reljefas. Kuo labiau banguotas paviršius, tuo didesnis komfortas, lyginant su svoriu. Tarkime su tiek pat medžiagos galima padaryti arba 1cm storio plokščią kilimėlį arba banguotą kilimėlį, kurio komfortas ir šiluminės savybės bus lyg 2cm storio plokščio kilimėlio.
Ir trečias aspektas – ar kilimėlis yra padengtas šilumą atspindinčia danga ar ne. Jei viena kilimėlio pusė yra padengta į foliją panašia danga – kilimėlis bus šiltesnis.
Šio tipo kilimėlių pliusai – itin patvarūs ir ilgaamžiai, tinkantys naudoti ant bet kokios dangos – bei jie yra pigiausi iš visų kilimėlių tipų.
Šio tipo kilimėlių minusai – užima daug vietos, tad beveik visada teks jį tvirtinti kuprinės išorėje. Dėl to nelabai tinkamas keliaujantiems dviračiais ar motociklais, kur vieta yra itin svarbi. Taip pat šie kilimėliai nepasižymi dideliu šiltumu – šaltomis oro sąlygomis juos patariama naudoti kartu su savaime prisipučiančiais ar pripučiamais turistiniais kilimėliais.

Savaime prisipučiantys turistiniai kilimėliai Šių kilimėlių konstrukcijos esmė – tarp 2 medžiagos lakštų (dažniausiai tai neyrantis poliesteris ar panašios medžiagos) įklijuotas specialus porolonas ir ventilis, kuris leidžia įeiti ir išeiti orui.

Savaime prisipučiantis turistinis kilimėlis

Suspaudžiamas porolonas išstumia orą ir kilimėlį galima kompaktiškai susukti, o atsukus ventilį, porolonas atgauna savo pirminę formą ir į kilimėlį pritraukia oro, dėl ko šie kilimėliai ir vadinami prisipučiančiais. Jei kilimėlis naujas, prisipūtimas užims šiek tiek daugiau laiko, o pabaigoje kelis gurkšnius oro teks įpūsti ir patiems, kad suteiktumėt kilimėliui standumo.

Pirmas šių turistinių kilimėlių parametras – storis. Prisipučiantys turistiniai kilimėliai gali būti nuo 2 iki 10cm storio. Kuo storesnis – tuo daugiau šilumos ir komforto. Kuo plonesnis – tuo kompaktiškesnis bus kilimėlis.
Antras parametras – porolono struktūra. Porolonas, siekiant sumažinti jo svorį ir pagerinti supakavimo savybes, gali būti išpjaustomas vertikaliais, horizontaliais ir kitokiais pjūviais. Nuo šio išformavimo nemažai priklauso ir kilimėlių šiluminės savybės.
Šio tipo kilimėlių pliusai – pats komfortiškiausias kilimėlių tipas. Kompaktiškesni ir šiltesni už paprastus kilimėlius. Gali būti itin šilti.
Šio tipo kilimėlių minusai – bene didžiausias svoris iš visų kilimėlių tipų. Ne tokie kompaktiški, kaip pripučiami kilimėliai.

Turistinis kilimelis Thermarest Neoair Trekker Lukla

Pripučiami turistiniai kilimėliai – Šie kilimėliai neturi jokio užpildo ir juos pilnai reikia pripūsti patiems, savo plaučių ar pompos pagalba. Gaminami dažniausiai iš nailono, turi specialas konstrukcijas ir technologijas, kurios sumažina šilumos praradimą.

Pripučiamas turistinis kilimėlis

Kilimėlių storis – šios konstrukcijos kilimėliai vidutiniškai dėl savo struktūros yra storiausi iš visų ir jų storis svyruoja tarp 5 ir 8 cm. Kadangi didžiąją dalį tūrio sudaro oras – svoris nuo to beveik nepriklauso

Kilimėlių struktūra – priklausomai nuo vidinės kilimėlio struktūros ir panaudotų technologijų, kilimėliai gali būti labai įvairaus šiltumo – nuo visiškai vasarinių, iki skirtų naudoti pačiomis šalčiausiomis ir ekstremaliausiomis sąlygomis.

Pripučiamus kilmėlius galima pūsti su burna ( nelengva jei esate kur nors aukštai kalnuose) arba patogiausia pripūtimui naudoti specialų maišą arba mini pompą (su baterijomis).
Šio tipo kilimėlių pliusai – patys kompaktiškiausi kilimėliai. Priklausomai nuo storio ir naudojamų medžiagų bei technologijų, jie gali būti patys lengviausi, gali būti patys šilčiausi, skirti kelionėms atšiauriausiomis sąlygomis.
Šio tipo kilimėlių minusai – reikalauja kiek atsargesnio naudojimo ir kruopščiau paruoštos vietos kilimėliui, kad netyčia nepradurtumėt. Norint maksimaliai apsisaugoti nuo pradūrimo, pripučiamą kilimėlį galima naudoti kartu paprastu turistiniu kilimėliu. Taip pat dėl savo struktūros pripučiamas turistinis kilimėlis gali kiek traškėti ant jo vartantis.

Naudojant pripučiamus ar savaime prisipučiančius turistinius kilimėlius, rekomenduojame dėl visa ko turėti remonto komplektą.

Mes esame dėkingi, kad skaitote šį mūsų tinklaraščio įrašą ir iki 2020 kovo 31 dienos imtinai dovanojame jums 25 % nuolaidą perkant bet kurį turistinį kilimėlį. Nuolaida bus pritaikyta perkant internetu ir įvedus kodą patogu25 . Pristatymas į LP Express ar Omniva paštomatus – nemokamas.

Jei norite palyginti ir išsirinkti kilimėlį pagal šiltumą, svorį, dydį ar tiesiog kainą – Thermarest kilimėlių apžvalginę lentelę pdf formatu galite rasti čia.

Kalbant apie visus kilimėlius, kalbėjome ir apie jų šiltumą. Kaip jis išmatuojamas, ką reiškia šiluminės varžos parametras – apie tai daugiau informacijos galite rasti šiame mūsų tinklaraščio įraše.

Norėdami apibendrinti pateiktą informaciją, vėl grįžtame prie klausimo, kaip išsirinkti sau tinkamą kilimėlį. Pirmiausia, pagalvokite apie tai, kur kilimėlis bus naudojamas, kaip keliausite ar stovyklausite.

 • Jei stovykla numatoma toje pačioje vietoje ar iš vienos nakvynės vietos į kitą keliaujama automobiliu, svoris ir tūris nesvarbu – rinkitės paprastą, nepripučiamą kilimėlį.
  Iš patirties – miegant net ant ploniausio 2,5 cm storio kilimėlio, gulint šonu žemė nėra siekiama ir galima patogiai išsimiegoti.
 • Išsiruošus į nesudėtingą žygį pėsčiomis, verta rinktis savaime prisipučiantį kilimėlį, kompaktišką ir lengvai telpantį kuprinėje.
 • Jei nusimato savaitės trukmės ar ilgesnis žygis  – norėsis nešti kuo mažiau papildomo svorio, todėl geriausiai tiks pripučiamas kilimėlis.
 • Tas pats pasakytina ir apie keliones dviračiu ar motociklu, kai viską reikia sutalpinti į daiktadėžes, ir kompaktiškumas yra svarbiausias prioritetas – rinkitės pripučiamą kilimėlį.
 • Jei žadate kopti į kalnų viršūnes  ir gali tekti miegoti ekstremaliomis sąlygomis – rinkitės pripučiamą kilimėlį su kuo didesne šilumine varža.

Taigi svarbiausia renkantis kilimėlį yra numatyti, kokios oro sąlygos gali jūsų laukti kelionėje / kelionėse ir išsirinkti kilimėlį su tinkama šilumine varža pagal blogiausią scenarijų.

Taip pat prisitaikykite kilimėlį ir pagal savo ūgį:

 • mažiau nei 180 cm – Regular (R);
 • daugiau nei 180 cm – Large (L);
 • moterims, kurių ūgis iki 165 cm – Woman‘s Regular (Wr);
 • vaikams, kurių ūgis iki 115 cm – Small (S).

Ką renkamės mes? Pavyzdžiui Tadas iš Luklos yra vadovavęs daugeliui žygių ir ekspedicijų, ką tik grįžo iš aštuntosios ekspedicijos į aukščiausią Pietų Amerikos viršūnę Akonkagvą ( 6962 m) – jo pasirinkimas yra turistinis kilimėlis Thermarest Z-Lite SOL (kurį kartais naudoja pasiminkštinti baidarės sėdynę 🙂 ) ir pripučiamas turistinis kilimėlis Thermarest NeoAir Trekker, kurį ateityje galvoja pakeisti į lengvąjį Thermarest NeoAir UberLite (naudoti kartu su Thermarest Z-Lite SOL).

Gero miego ir saldžių sapnų kelionėse!