fbpx

Turistinių kilimėlių šiluminė varža

Turistiniai kilimeliai

Nuo 2020 m.  įsigaliojo naujas ASTM F3340-18 standartas, pagal kurį skirtingi gamintojai galės testuoti kilimėlius vadovaudamiesi ta pačia metodika. Ką tai reiškia? O gi tai, kad dabar visi keliautojai, rinkdamiesi iš galybės skirtingų gamintojų kilimėlių, galės pagal vienodą standartą palyginti jų šiltumą. Iki šiol tai padaryti buvo gana keblu, nes kai kurie gamintojai laikėsi savo standartų, o kiti  išvis nenurodydavo jokio savo kilimėlių šilumos parametro.

ASTM (American Society for Testing and Materials), įkurta kompanijos „Therm-a-Rest“ ir dar kelių gamintojų, visad pasisakė už gaminių testavimą vienodais standartais. Galiausiai, pasiekus bendrą sutarimą, kad ir kilimėliai turi būti bandomi standartizuotai, kaip atskaitos taškas buvo paimtas „Therm-a-Rest“ daugybę metų naudotas metodas,  šiek tiek pakoreguotas ir pritaikytas už standarto pagrindą.
ASTM standartas nėra privalomas ir ne visi gamintojai gali jį taikyti, todėl lyginant kilimėlius rekomenduojame atkreipti dėmesį, ar šiluminės varžos (R) parametras yra nurodytas pagal ASTM standartą.

Turistiniai kilimėliai

Tad kaipgi testuojami kilimėliai ir ką reiškia šiluminės varžos koeficientas?
Laboratorijos sąlygomis testuojamas kilimėlis yra padedamas tarp 2 plokščių – iš viršaus šildoma plokštė, kuri nuolat palaiko vienodą temperatūrą ir imituoja žmogaus skleidžiamą šilumą, iš apačios – šalta plokštė, kuri taip pat užtikrina nekintamą temperatūrą ir imituoja vėsų pagrindą, ant kokio tiestumėte kilimėlį realiomis sąlygomis. Esminis šiuo testu gaunamas skaičius – kiek energijos reikia tam, kad būtų visą laiką išlaikoma ta pati viršutinės plokštės temperatūra. Vėliau iš šio energijos kiekio išskaičiuojama kilimėlio šiluminė varža (R).


Kuo didesnė šiluminė varža, tuo geriau kilimėlis apsaugo nuo šilumos praradimo miegant ir tuo geresnė miego kokybė.

Kodėl kilimėliams negalima tiesiog nurodyti rekomenduojamos naudojimo temperatūros, kaip tai daroma ant miegmaišių?
Daug faktorių lemia tai, kaip šiltai miegosite – pagrindas, ant kurio patiestas kilimėlis, vėjas, oro drėgmė ir t.t. Todėl būtent šiluminės varžos nustatymas yra tiksliausias būdas nusakyti kilimėlio šiltumą ir pagal tai tarpusavyje lyginti kilimėlius.

Kaip žinoti, kokios šiluminės varžos kilimėlį rinktis?
Pateikiame „Therm-a-Rest“ paruoštą schemą, kuri padės paprasčiau įsivertinti, kokioms sąlygoms kokios šiluminės varžos kilimėlio reikėtų:

Turistiniai kilimeliai

R1-R2 – kilimėliai tinkami naudoti tik vasarą arba labai šilto klimato sąlygomis.
R2-R4 – kilimėliai tinkami naudoti 3 sezonus: pavasarį, vasarą ir rudenį.
R4-R6 – kilimėliai tinkami naudoti žiemą, esant minusinei temperatūrai.
Daugiau nei R6 – kilimėliai tinkami naudoti ekstremalaus šalčio sąlygomis.

Šilumos pojūtis priklauso tiek nuo asmeninio šalčio toleravimo, tiek nuo aukščio virš jūros lygio, kuriame miegate, tiek nuo miegmaišio šiltumo. Pvz Tadas iš Luklos, kuris vadovauja ekspedicijoms į aukščiausias pasaulio viršūnęs, naudoja R 3 kilimėlį ir šaltoms nakvynėms – bet šalia miegantis palapinės kolega gali turėti R 5-6 kilimėlį ir nesijausti perkaitęs. Tai – labai individualus dalykas, todėl visada geriau apsidrausti ir rinktis šiek tiek didesnės šiluminės varžos kilimėlį, kad kelionėje subjurus ir atvėsus orui, nesušaltumėte ir vis tiek gerai išsimiegotumėte.

Turistiniai kilimėliai Lukla
Turistinis kilimėlis kartu su pripučiamu turistiniu kilimėliu

Verta žinoti: šiluminė varža tiesiogiai sumuojasi. Pavyzdys: turime 2 vasarinius kilimėlius – paprastą, tvirtą kilimėlį „Therm-a-Rest Z-lite Sol“, kurio šiluminė varža yra 2.0, ir pripučiamą, itin lengvą kilimėlį „Therm-a-Rest NeoAir UberLite“, kurio šiluminė varža – 2.3. Pasitiesę ant žemės „Z-lite Sol“ kilimėlį ir ant viršaus uždėję pripučiamą „UberLite“, turėsime patvarų ir komfortišką miegojimo pagrindą, kurio šiluminė varža bus 4.3, o tai reiškia, kad su tokiu koeficientu galite drąsiai miegoti ir žiemą.

Apie skirtingus kilimėlių tipus ( paprasti kilimėliai, savaime prisipučiantys kilimėliai, pripučiami kilimėliai) esam paaiškinę šiame mūsų tinklaraščio įraše.

Jei norite matyti Thermarest kilimėlių charakteristikas (storis, svoris, dydis, šiluminė varža,etc) vienoje lentelėje – PDF formatu ją galite atsisiųsti čia.

Gero miego ir saldžių sapnų kelionėse!