fbpx

Žygio batai – kaip išsirinkti tinkamiausius?

Miškuose pasirodžius žibutėms, už lango sprogstant pumpurams ir spintose uždarius vilnonius šalikus bei sunkiasvorius žieminius paltus, dažnas iš mūsų atidaro žygių sezoną. Žinoma, jei nesate iš tų, kurie jų neuždaro visus metus. Kad ir kokio plauko žygeivis būtumėte, greičiausiai sutiksite, kad geras žygis pirmiausia prasideda nuo geros ir tinkamai pasirinktos avalynės. Tik va bėda, kad kaip ir daugelis prekių mūsų kasdienybėje, batai savo variantais ir gausa gali panašėti į dūzgiančių bičių avilį, o jų išsirinkimas – į Titano darbą. Kad galva neplyštų nuo pasirinkimo skausmo, apžvelgsime, nuo ko reikėtų pradėti renkantis žygio batus ir į ką atkreipti dėmesį, kad jau po pirmojo žygio norėtųsi vėl ir vėl eiti. Na ir įrašo pabaigoje pasidalinsime su kokiais batais vaikštome mes patys.

Pavasarį nesunku būti žygių ir gamtos paviliotiems! O su tinkama avalyne ir nuotaika, joks žygis nėra per sunkus!

Kur, kada ir kaip žygiuosite?

Tai perkant žygio batus toks pats svarbus klausimas, kaip eiti ar neiti. Kadangi eiti visada yra geriau nei neiti, pagalvokite, kur ir kokiu metų laiku dažniausiai eisite. Nuo žygio vietos, reljefo, sudėtingumo, oro temperatūros ir sąlygų, žygio trukmės ir kuprinės dydžio priklausys jūsų batų pasirinkimas.

Mūsų gimtinėje gausu miškų ir jų takelių, tiesiog kvieste kviečiančių juos išbandyti

Lengvi žygiai lygumomis šiltuoju metų laiku

Jei esate pradedantis žygeivis ir jums užteks Lietuvos miškų, lygumų ir pajūrio, o ir žygiuoti ketinate tik lepinant šiltiems ir geriems orams, drąsiai galite rinktis lengviausius, gana plonu padu, gerai „kvėpuojančius“ (kuo daugiau tinklelio bate, tuo batas geriau praleis orą), žemaaulius batus. Jei drąsiai griebiate žygio jautį už ragų net ir lietui lyjant, reikėtų, kad žygio batai būtų impregnuoti ir turėtų neperšlampamą membraną (vidinę plėvelę). Rekomenduojame rinktis geriausia – neperšlampamus batus su laiko ir visų tikrų žygeivių patikrinta Gore-Tex membrana. Nesudėtingų žygių kategorijoje didžiausias ir stiliaus pasirinkimas – rasite batų, su kuriais po žygio nepasidarysite gėdos ir mieste, o ir jų patogumas neleis jums galvoti apie jokius kitus. Jei norite vienus batus naudoti tiek gamtoje, tiek mieste – galite rinktis mažiau į akis krintančius batus su žemu auliuku.

Vieni populiariausių ir Lietuvos oro sąlygoms geriausiai tinkantys žygio batai „Scarpa Moraine Plus Gtx“

Vienadieniai žygiai aukštikalnėmis, kalnų takais

Kitas žygiavimo lygis – sudėtingesnis reljefas. Kalnuotoms vietovėms, kur daug žemėjimų ir aukštėjimų, reikėtų rinktis žygio batus su aukštesniu aulu, kad gerai prilaikytų čiurną, suteiktų stabilumo ir apsaugotų nuo taip visų nepageidaujamų pėdos kryptelėjimų ir patempimų. Jei vietovė akmeninga ir uolėta, tikrai padėkosite žygio batams su storesniu padu ir pakulne, per kuriuos ne taip jausis paviršiaus nelygumai, ir su batų priekio sutvirtinimu, apsaugančiu nuo smūgių į akmenis.

„Scarpa Mistral Gtx“ – universalūs žygio batai, tinkantys ir lygumoms, ir aukštesnėms vietoms, puikiai apsaugantys čiurną ir bato priekį

Daugiadieniai žygiai kalnais, uolomis, su kuprinėmis

Jei susiruošėte dar toliau ir aukščiau į kalnus, ne vienai dienai ir kur mažiau civilizacijos, gali prisieiti neštis kuprinę ir nemažą, todėl reikės dar viskam atsparesnių ir pėdos stabilumą užtikrinančių batų (angliškai dažnai vartojami terminai „trekking boots“ ir „backpacking boots“). Šių žygio batų dažnai dar kiek aukštesnis aulas, padai su gilesniu protektoriumi, apsaugančiu nuo slydimo, ir garantuojančiu gerą sukibimą einant puria ir šlapia žeme, su grioveliais, kad pašalintų purvą, dažnai ir batviršis turi gumines apsaugines juostas batviršio apačioje ar per visą bato perimetrą.

Žygio batai „Scarpa ZG Trek“ – aukštas aulas, tvirta apsauga bato priekyje, amortizuojantis padas ir išlinkis, lengvinantis atsispyrimą – puikus pasirinkimas einantiems į kalnus

Žygio batų medžiagos

Čia pasirinkimas nėra begalinis kaip pačių modelių ir variantų, svarbiausia, kad medžiagos, iš kurių pagaminti batai, užtikrintų tvirtumą, patogumą ir kitas savybes pagal žygių specifiką.

Viršbatis

Dažniausiai žygio batų viršūs gaminami iš odos.

Natūralios neskeltinės lygios odos žygio batai bus atspariausi dėvėjimuisi, geriausiai saugos nuo drėgmės ir ilgiausiai tarnaus, tačiau jie kietesni, jiems pranešioti reikia daugiau laiko, ir jie daugiau sveria. Dažniausiai tai sunkesnio kalibro, ilgesnių žygių su kuprinėmis batų medžiaga.

„Scarpa R-evolution Active Gtx“. Neskeltinės lygios odos batai pasižymi tvirtumu ir atsparumu

Nubuko oda taip pat yra neskeltinė oda, tačiau apdirbta taip, kad tekstūra panašėtų į zomšą. Žygio batai iš nubuko odos taip pat pasižymi tvirtumu ir geresne apsauga nuo drėgmės.

Scarpa Kailash Plus Gtx“ – tvirti, rimtiems žygiams skirti batai iš nubuko odos

Skeltinės pamušalinės arba verstos odos, žygio batai iš zomšos yra lengvesni ir pigesni. Dažnai oda kombinuojama su tinkliniais nailono įsiuvais, kad bato pralaidumas orui būtų geresnis. Jie mažiau atsparūs trinčiai ir vandeniui nei neskeltinės odos batai, tačiau neperšlampamumą jiems suteikia integruota membrana.

Yra galimybė rinktis žygio batus su sintetiniu batviršiu. Iš poliesterio, nailono ir sintetinės odos pagaminti batai lengvesni, pigesni, greičiau džiūsta, bet natūralios odos turistiniai batai tarnaus ilgiau.

Tarpupadis

Tarpupadis yra ta žygio bato dalis, kuri amortizuoja ir sugeria smūgius ėjimo metu, užtikrina tvirtumą, stabilumą, neleidžia pėdai jausti kiekvieno akmenuko. Tarpupadžiai gaminami iš EVA (etileno vinilacetato) ir poliuretano. Pirmasis minkštesnis ir lengvesnis, antrasis – standesnis ir ilgiau tarnauja.

Padas

Padas – paskutinis išorinis bato sluoksnis, kuris labiausiai linkęs susidėvėti. Jis nuolat patiria kontaktą su žemės paviršiumi, todėl jo kokybė ir savybės, užtikrinančios stabilumą ir sukibimą itin svarbios. Visų žygio batų pado sluoksnis pagamintas iš gumos. Joje, siekiant daugiau tvirtumo, gali būti priedų, pvz., anglies, tačiau pagrindinis ingredientas išlieka guma. Šioje kategorijoje nepralenkiama yra italų gamintojų „Vibram“ technologija. Ne veltui, būtent su „Vibram“ vulkanizuoto kaučiuko padais 1954 m. buvo pirmą kartą sėkmingai įveikta K2 viršūnė. „Vibram“ gilūs grioveliai ir patikimas protektorius užtikrina puikų sukibimą nelygiais žemės paviršiais, padai nepraleidžia vandens ir yra labai atsparūs susidėvėjimui (gali tarnauti daugiau nei 10 metų).

Dauguma kokybiškų žygio batų pagaminti pagal „Vibram“ gumos technologiją

Patogumas ir matavimasis

Nors šį kriterijų ir apžvelgiame paskiausiai, visiems suprantama, kad patogumas – bene svarbiausias faktorius, pagal kurį reikėtų rinktis batus. Juk su jais gali tekti praleisti ne valandą ir ne dvi, ir įveikti daugybę kilometrų. Norint išsirinkti patogiausius batus, svarbu juos tinkamai pasimatuoti ir pranešioti.

Batų dydis

Jei jau pasiryžote įsigyti žygių batus ir atėjote į parduotuvę, paskirkite tam laiko. Pasimatuokite abu batus, gerai ir tinkamai susiveržkite batraiščius, atsistokite bei drąsiai pavaikščiokite po parduotuvę. Batai neturėtų niekur spausti ar trinti. Tarp didžiojo piršto ir bato priekio turėtų būti maždaug 1 cm tarpas. Turėkite omenyje, kad einant kojos gali tik patinti, o ne susitraukti, todėl patariame rinktis vienu dydžiu didesnius nei įprastai nešiojate batus. Dažniausia grąžinamų batų priežastis – netinkamai pasirinktas dydis, nes matuotasi skubomis arba visai nesimatuota.

Mini trasos

Daugumoje specializuotų parduotuvių yra padarytos mini trasos, kuriomis galite išbandyti lipimą į viršų ir leidimąsi žemyn. Pereikite keletą kartų, kad įsitikintumėte, jog kojų pirštai, ypač leidimosi padėtyje, niekur nesiremia ir nesiliečia. Kaip ne kartą kartojame – bet koks pirštų ar nagų kontaktas su bato priekiu per keletą valandų gali pridaryti skausmingos žalos ir suteikti mėlyno atspalvio. Per didelį batą atpažinsite šlepsėjimu arba kulno kilnojimusi einant lygiu paviršiumi. Tačiau laisvesnis žygio batas yra patikimesnis sprendimas nei ankštesnis. Visada galite įsidėti papildomą vidpadį, kuris galbūt bus netgi patogesnis, šiltesnis ar pan.

Mini kalnų trasa išbandyti batus „Lukloje“

Kelių modelių matavimasis

Nepatingėkite pasimatuoti bent keleto batų modelių ir dydžių. Juk mūsų pėdos, kaip ir kiekvienas žygis – atskira istorija. Kas patogu viena, kitam gali būti per siaura, per platu, per ankšta, trinti, veržti ar spausti. O pats geriausias ženklas, kad batai jums tinka – pirmasis įspūdis juos apsiavus. Jei abejojate, vertėtų pasimatuoti kitą modelį ar bent dydį.

Kojinės

Labai svarbu tiek matuotis, tiek avėti žygio batus su specialiomis, žygiams pritaikytomis kojinėmis. Nemanykite, kad pūslės ir nutrynimai atsiranda tik dėl nepatogių batų. Prie to dažnai prisideda ir netinkamai pasirinktos kojinės. Rinkitės sintetines, jautresnėse vietose geriau apsaugančias, gerai priglundančias, nesiraukšlėjančias ir drėgmę garinančias kojines, nes kuo drėgnesnė pėda bato viduje, tuo didesnė nutrynimų tikimybė.

Šiltiems metų laikams tinkamos žygio kojinės, gerai apsaugančios nuo trinties – „Lorpen Coolmax T2 Light Hiker“

Pranešiojimas

Galiausiai nepamirškite, kad nauji batai nėra visiškai žygiams tinkami, kol jų nepranešiojote. Tik įsigiję batus, neikite į trijų valandų žygį. Leiskite pėdoms pamažu apsiprasti su batu, jo sandara ir struktūra, o batams – prisitaikyti prie jūsų pėdų. Pasivaikščiokite namuose, leiskite batams tiesiog pabūti ant kojos, pirmus kartus išeikite trumpai pasivaikščioti po apylinkes. O tada jau – nors ir į pasaulio kraštą. Juk visi žinome, kaip sunku skirtis su senais, pažįstamais, patogiais batais, kai jausmas toks tarsi jie buvo pagaminti pagal mūsų pėdą. Teisingai pasirinkus ir pranešiojus, naujieji netruks tapti „senaisiais“.

Su kokiais batais vaikštome mes patys?

Alma iš Luklos renkasi Scarpa Moraine Mid GTX – žygio batus su vidutiniu auliuku.

Tadas iš Luklos žygio batus renkasi pagal situaciją. Jei tai trumpas žygis gamtoje, reikia pavažiuoti, išlipti iš automobilio, praeiti taku, vėl kažkur važiuoti, galbūt kažkiek praminti dviračiu – naudoja batus be auliuko Scarpa Moraine Plus GTX. Jei tai nepilnos dienos žygis neypatingai akmenuota vietove, gali būti vandens balų – pasirinkimas yra Scarpa Moraine Mid GTX su vidutiniu auliuku. Na ir jei tai keletą ar keliolika dienų trunkantis žygis – Tadui patogiausi yra Scarpa Mistral GTX batai.

Pabaigai

Nors iš pradžių žygio batų rinkimasis gali pasirodyti devynis prakaitus liejanti užduotis, tereikia atsakyti sau į kelis klausimus (kur ir kada dažniausiai eisite), pasirinkti jums tinkamas batų medžiagas, tinkamai pasimatuoti (ir ne vieną modelį ir/ar dydį) ir, aišku, prieš žygį pranešioti, nepamirštant dėvėti žygiams skirtų kojinių. Sėkmės žygiuojant ir renkant kilometrus!

Akimirka iš 2020 03 11 „Luklos“ kovo 11-osios žygio